Pokud nebydlíte ve svém domě zcela sami, musíte jako jednu z věcí, které je třeba s ostatními vyjednat, vyřešit úklid společných prostor. Co jsou to společné prostory? Zjednodušeně řečeno se jedná o místa v domě, která jsou volně přístupná všem jeho obyvatelům. Asi nejtypičtějším představitelem mohou být chodby v panelových domech, které také slouží všem jeho obyvatelům.

To je sice pěkné, ale je nutné určit, kdo se o ně bude starat a udržovat je. Často jsou totiž právě ony tím prvním, co případné návštěvě pomůže udělat si obrázek o jeho obyvatelích. Pokud jsou neudržované, co si asi pomyslí?

mrakodra

Ovšem nemusí se jednat jen o panelové domy. I rodinné domy mají své společné prostory, které používají všichni členové rodiny. Jsou to například chodba, obývací pokoj ale i jiné. Jsou všem bez omezení přístupná a je tedy nutné je podle toho udržovat.

Nemusí se však jednat jen o vnitřní prostory. I mnohé činžovní domy mají alespoň malý dvorek, který také mohou využívat všichni bez rozdílu. U rodinných domů jsou to potom různě velké zahrady a zahrádky.

Avšak, jak již bylo řečeno, je nutné, aby se všichni obyvatelé shodli na tom, kdo bude tyto prostory uklízet. Koneckonců bývají obvykle jedny z nejreprezentativnějších a je tedy nutné, aby podle toho vypadaly.

sidliste

V panelových domech je obvyklé, že se v jejich úklidu a údržbě postupně střídají jednotlivé domácnosti, kdy každá z nich má týden „službu“, než přijde řada na další. Je to pravděpodobně nejlepší možné řešení, i když i ono má své vady.

Pokud tam žije například sama stará babička, která už nemůže na nohy nebo má jiné zdravotní problémy, pak je často nutné, aby úklid provedl některý z rodinných příslušníků, který tam zvlášť kvůli tomu zajede, nebo soused.

Jak je vidět, žádný systém nemůže být dokonalý. Avšak tento rozhodně pomůže v tom, aby se nám naše střecha nad hlavou nerozpadla. A to je důležité, ne?