Bolest kloubů už není výsadou jen starších. Dnes už trápí i mnohem mladší ročníky. Často se také stává, že bolest kloubů začne trápit i malé děti. Stává se to tehdy, když člověka postihne nějaká choroba. Ve většině případů se jedná o určité virové onemocnění. Bolest kloubů se objevuje zejména při zvýšené teplotě. Uvědomili jste si někdy, že cítíte bolest kloubů právě tehdy, když vaše tělo zápasí s nějakou nemocí? Bolesti kloubů se nemusíte okamžitě obávat – může to být jen znakem toho, že vaše tělo bojuje s něčím, s čím se nedokáže tak snadno vypořádat.

koleno

Jako bolest kloubů dělíme a podle čeho ji skutečně rozeznáte?

Bolest kloubů se dělí na dvě základní kategorie. První kategorií je bolest kloubů akutní, která se spojuje právě s určitým onemocněním. Pacient může pozorovat, že ho klouby pobolívají jen pár dní. Ve většině případů tato bolest zmizí spolu s onemocněním. Typickým onemocněním je horečka, jejíž průvodním jevem je právě bolest kloubů. Mezi akutní bolest kloubů patří i stav, kdy nás naše klouby bolí od únavy. Pokud jste si dlouhodobě nedopřáli pořádný spánek či pracujete převážně v noci, můžete na svém těle pozorovat určité změny. Jednou z nich je i to, že se cítíte unavený a také vás provázejí i bolavé klouby. Pokud si však dopřejete kvalitní dlouhý spánek, budete se cítit jako znovuzrozený. Akutní bolest kloubů můžete pozorovat i při změně počasí. Mnoho lidí díky svým kloubům dokáže odhadnout, jak se bude měnit počasí. Náhlé výkyvy teplot či počasí také ovlivňují naše klouby. Mnohem horší kategorií je bolest kloubů chronická, která ve většině případů tak snadno nezmizí. Chronickou bolest kloubů nelze vyléčit úplně, ale dokážeme alespoň zmírnit její průběh. Důležité však je, aby doktor stanovil diagnózu a pacient dodržoval předepsanou léčbu. Chronická bolest kloubů je charakteristická tím, že trvá více než 3 měsíce. Ve většině případů se pacientovi dokonce zhorší jeho psychický stav.

rentgen

Bolest kloubů – což tedy může být její spouštěčem?

V mnoha případech se jedná například o nesprávné držení těla. Svaly nejsou rovnoměrně zatěžovány, proto nás začne po čase pobolívat určitá část našeho těla. Bolest kloubů je často spojována i s páteří, konkrétně s jejím nesprávným zatěžováním. Nošení těžkých břemen, spánek na nevhodném matraci či nesprávná obuv mají na naše klouby výrazný vliv. Někteří pacienti však trpí vrozenými anomáliemi, přičemž bolest kloubů je doprovází téměř celý život.