Ačkoliv si myslíte, že sexuální výchova začíná, když se dítě poprvé zeptá, jak přišlo na svět, je to vlastně omyl. Ta totiž začíná už v den, kdy se Vaše dítě narodí, kdy se s ním mazlíte, učíte ho vnímat svoje tělo a přinášíte mu pocit bezpečí.

Vždyť co by z Vašeho miminka vyrostlo za člověka, kdybyste mu nedávali dostatek něžného fyzického kontaktu? Nejspíše citově narušený člověk, který nevěří, že o něj někdo stojí a nedopřeje  si ani lásku ani sex.
 
Nahota a výchova k sebedůvěře
Nejde jen o informaci, jak jsme přišli na svět. K erotice vychováváte ( konečně tak, jako ve všem) především svým příkladem. Pokud budete přehnaně reagovat, když Vás dítě přistihne nahé nebo dokonce při sexu, potom vždy získá pocit, že se děje něco špatného a zlého. I když dítě bude vypadat vyděšeně, Vy na něj nekřičte. I v té nejhorší situaci jej nevyhánějte, ale mluvte s ním a vysvětlete mu, že se tatínek s maminkou jen trochu víc divoce mazlili.

Chovejte se zkrátka tak, aby přirozené erotické a sexuální projevy i dítě považovalo za normální součást života.

Na druhou stranu nenuťte dítě ke společnému koupání s Vámi, pokud mu to není příjemné a respektujte, když si nepřeje, abyste se ho někde dotýkali. Ani ho nepřemlouvejte k políbení tetičky, když se mu nechce. Vychováváte ho tak k sebedůvěře a k tomu, že ono samo je to jediné, kdo má právo rozhodovat o svém těle. Jde vlastně také o prevenci proti případnému sexuálnímu obtěžování – umět říci NE.
 
Dodržte dvě základní pravidla:
·         pokud Vaše dítě již položí nějakou otázku, znamená to, že je zralé na odpověď (jednoduchou, přiměřenou jeho věku)
·         odpovídáme vždy pravdivě (nikoliv báchorkou o čápovi – jednoduchou pomůckou může být také knížka, určená pro věk dítěte)
 
Neskrývejte před dětmi přirozené projevy lásky ani je nepeskujte za dětské projevy onanie – bude se Vám s nimi mnohem lépe komunikovat, až se opravdu zeptají.