Rostliny v ložnici mohou podpořit zdravý spánek – nebo ho potlačit. Ukážeme vám, které rostliny se doporučují.
 

  1. Ne všechny rostliny produkují kyslík v noci – většinou jej konzumují, protože fotosyntéza bez světla není možná. Obvykle je však spotřeba kyslíku tak nízká, že se nemusíte obávat. Pro dodatečnou dávku kyslíku ve své ložnici se podívejte na rostliny, které v noci převádějí oxid uhličitý na kyslík – například Aloe Vera nebo Sansevieria.
  2. Dávejte pozor na vysoce vonné nebo kvetoucí rostliny, mohou způsobit bolesti hlavy a rušit spánek.
  3. Vyberte si rostliny ve své ložnici, které filtrují oxid uhličitý i jiné znečišťující látky – například Aloe Vera je dobrá.
  4. V suchých místnostech mohou rostliny zlepšit vnitřní klima zvyšováním vlhkosti. Nicméně, pokud máte příliš mnoho vlhkosti nebo plísně ve svém domě, neměli byste mít příliš mnoho rostlin, aby se zabránilo zhoršení problému. Ať už s rostlinami nebo bez rostlin: Pravidelné a řádné větrání je nezbytné pro dobrý noční spánek!
  5. Lidé trpící alergií by měli udržovat v místnosti pouze ty rostliny, na které nejsou alergičtí!

kaktusy na okně
Sansevieria – klasická domácí rostlina pro ložnici

Sansevieria – tzv. tchýnin jazyk– je populární rostlinou, která je velmi snadná na péči. Vzhledem k tomu, že uvolňuje kyslík v noci a filtruje znečišťující látky ze vzduchu, je ideální pro ložnici. Rostlinu můžete zalévat zřídka, neboť příliš vlhkosti a hodně vody nedělá rostlině dobře. Stinné až mírně slunné místo je ideální.

Aloe vera jako rostlina na ložnici

Aloe vera jako "zázračná rostlina" je také vhodná pro vaši ložnici, neboť produkuje kyslík, filtruje znečišťující látky a tím zvyšuje kvalitu vzduchu. Kromě toho můžete těžit z jejich léčivých účinků. Rostlina je velmi snadná na péči, můžete si také snadno aloe vera vypěstovat sami.

Kaktusy: exotika pro dobrou noc

Kaktusy také absorbují oxid uhličitý v noci a uvolňují kyslík. Kromě toho zdobí vaši ložnici a dají místnosti exotický vkus. Nejlepší je slunečné okno – tak dostanou rostliny dostatek světla. Kaktusy potřebují velmi malou péči a jen zřídka je třeba je odlévat.
kytička na stole

Břečťan

Břečťan je známý většině lidí spíše z tlustě zelených zdí a stěn, ale to může být vlastně dobře udržován jako pokojová rostlina! Filtruje obrovské množství znečišťujících látek a spory plísní, rostlině se daří na stinných místech, je zvláště vhodná pro tmavé ložnice. Břečťan by se měl zalévat pravidelně, ale teprve v případě, že horní vrstva substrátu nebo půdy je suchá.