Poté, co finanční trhy v úterý zachvátil bouřlivý zmatek v důsledku prohlubující se politické krize v Itálii, Soros řekl, že EU se od bankovní krize v roce 2008 odchýlila od svého původního kurzu a bude muset projít radikální přeměnou, aby přežila. „EU prochází existenční krizí. Vše, co se mohlo pokazit, se pokazilo,“ řekl. Soros však také dodal, že je přesvědčen o tom, že nyní je ideální čas na to, aby se EU mohla reformovat a připravit si půdu pro to, aby Spojené království ve společenství zůstalo.
jednání o penězích.jpg
„Ekonomické důvody pro setrvání v EU jsou silné, ale potrvá určitou dobu, než si to EU uvědomí,“ řekl Soros. „Během této doby se EU musí transformovat do sdružení, ke kterému by se země jako Británie chtěly připojit, aby posílily svůj politický význam. „Takováto Evropa by se od současných opatření lišila ve dvou klíčových ohledech. Zaprvé by bylo jasné rozlišení mezi Evropskou unií a eurozónou. A zadruhé by se tím uznalo, že euro představuje mnoho nevyřešených problémů, které nesmí zničit Evropskou unii.“ V úterý zaznamenaly prudký pokles italské dluhopisy, čímž se zemi zvýšily náklady na půjčky na nejvyšší úroveň za více než čtyři roky, neboť vzrostly obavy, že by třetí největší ekonomika EU mohla opustit jednotnou měnu. Prezident Sergio Mattarella v průběhu víkendu odmítl jmenování euroskeptika ministrem financí a položil tak půdu pro nové volby koncem tohoto roku.
evropská unie.png
Maďarský rodák Soros uvedl, že „závislost na úsporných opatřeních“ v Evropě poškozuje hospodářský rozvoj, který byl naopak zneužíván populistickými politiky k podněcování protievropských nálad. „V důsledku úsporných opatření dnes mnozí mladí lidé považují EU za svého nepřítele, který je připravil o pracovní místa a nadějnou budoucnost,“ uvedl. Soros se domnívá, že je možné přijmout další kroky k tomu, aby EU byla přijatelnější pro obyčejné voliče, které v roce 2008 Brusel zklamal.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup