Letos si finanční dary do daňového přiznání vyplnilo o čtyři tisíce lidí více než loni, ale také o tisíc více firem. Tato hodnota úlev na daních překročila pátou miliardu korun, což znamená, že byly loni dary o dvě miliardy více, než tomu bylo v roce 2014.
Avšak toto číslo je s největší pravděpodobností ještě o něco větší, protože do daňových přiznání se neuvádějí některé položky, jež tedy nemohou být do celkového počtu loňských dárcovských darů započítány.

Co se neuvádí do daňových přiznání?
–          Dary zaměstnancům
–          Kostelní sbírky
–          Veřejné sbírky
–          Veřejné sbírky v ulicích
–          Dárcovské sms
Jaká byla situace loni?
–          V daňových přiznáních bylo sepsání pět miliard a dvě stě milionů korun
–          Fyzické osoby odečítaly z daní jednu miliardu a zedm set milionů korun
–          Firmy odevzdaly na darech tři a půl miliardy korun
Z toho vyplývá, že hodnota darů u firem klesla v předminulém roce o sedm procent. Podle odhadců celkový obnos darů je dvojnásobný oproti darům, které věnují firmy.
Kde jsou nejštědřejší?
Nejvíc darů chodí každoročně z Prahy. Filantropické sklony má sice Česká republika menší než jiné západní země, přesto jsme jako zadlužená země velmi štědří. Také se ukazuje, že Česká republika daruje stále větší obnosy, jelikož dary každoročně rostou v počtu osob i ve výši darů, které posílají.

Jaká je minulost darů na charitu a obdobné nadace v České republice?
Největší skok nastal mezi lety 2012 a 2013 – hodnota darů tehdy vyrostla o celou miliardu korun, což se tehdy rovnalo pětačtyřiceti procentům. Ale mohlo to být způsobeno i nadací Depositum Bonum, kterou založila Česká spořitelna a do které připsala velmi vysokou částku. Jednalo se o peníze z nevybraných starých vkladních knížek, a proto peníze, pro které si jejich majitelé nepřišli, byly poslány na dobročinné účely.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup