Meziměsíčně stoupa důvěra spotřebitelů o dva a půl bodu, což z ní činí hodnotu sto devět bodů, jak zveřejnil tento týden Český statistický úřad. Indikátor důvěry zaměstnavatelů se nezměnil, zachoval si hodnotu devadesát pět bodů. Avšak součet indikátoru důvěry souhrnné i důvěry spotřebitelů a podnikatelů se oproti loňskému roku zvýšil.

Česká republika dosáhla v říjnu nejvyšší jistoty zaměstnání v celé své historii
Spotřebitelská důvěra je na nejvyšším stupni – jedná se o historický rekord, a to od ledna roku 1998, kdy byl průzkum této důvěry zahájen. Inflace a možné zhoršení ve finanční sféře se historicky bojí nejméně lidí od doby počátku tohoto průzkumu. Na tuto důvěru reagují i obchodníci a podnikatelé. Veškerá ekonomika České republiky vypadá nejoptimističtěji za toto tisíciletí.  Hrubý domácí produkt i ekonomika republiky je v mírném vzrůstu – za což může právě hrubý domácí produkt, ale také nabídka pracovních pozic ve sféře služeb a průmyslu.

·         Který sektor je na tom nejhůř?
–          Stavebnictví zaznamenává velký nedostatek pracovních sil. Nabízejí tolik pracovních míst, až je nemá kdo obsadit. Také zde chybí základní investice, ale i tato hodnota se v říjnu mírně zlepšila. Nabídka po stavebních pracích se nezvyšuje ani oproti září, ani oproti minulému roku. Od listopadu se však předpokládá, že stavební práce skončí a nezaměstnanost o něco poroste. Důvěra podnikatelů v oboru stavebnictví je však menší, než byla loni
–          Průmyslové podniky jsou na tom také o něco hůře, jelikož  se potýkají s nedostatkem zaměstnanců.
·         Který sektor je na tom nejlépe?
–          Služby
Hodnocení se zvýšilo o 1,9 bodu, což zvýšilo i důvěru spotřebitelů a podnikatelů meziměsíčně.
–          Obchod
Hodnocení se zvýšilo o 2,3 bodu, což znamená, že celková důvěra v obchod je vyšší meziměsíčně i meziročně.

Jaké jsou předpoklady do budoucnosti?
Momentálně se můžeme spolehnout na další pokles nezaměstnanosti a růst čistých platů. Do tohoto segmentu zasáhne také veřejný sektor. Obavy o zvýšení nezaměstnanosti po ukončení letní sezony se nenaplnily a domácnosti se daly na spoření. Rostou základní mzdy a situace ve všech oborech se zlepšuje.