Jestliže jste se rozhodli pro nákup piana, nebo aktuálně tuto záležitost řešíte, je třeba vědět, zda chcete raději piano starší či nové. Stejně tak je potřeba před samotným nákupem mít ujasněnou další podstatnou věc a to, zda raději chcete zakoupit piano klasické nebo elektrické. Jaký je rozdíl? V čem je klasické piano lepší? A na co se především zaměřit při koupi piana?

nové piano
Před nákupem piana je třeba vědět…

Zásadní je samozřejmě prostor, který máte pro umístění piana k dispozici, tj. výška a velikost dané místnosti. Podstatný význam zde zaujímají i vaše představy a potřeby pro samotné hraní, stejně tak vaše požadavky v rámci provedení piana, jeho komponentů. A rozhodně i finanční možnosti, které máte vyčleněné pro daný nákup.

klávesy piana
Elektrické nebo klasické piano?

Zatímco v dřívějších dobách hra na piano spočívala zásadně v podobě hry na klasické pancéřové piano, dnes je velmi oblíbené a často více při nákupu preferované elektrické piano. Není ani pravdou, že pro dítě je lepší nejdříve se naučit hře na klasické piano. Naopak! Hra na elektrické piano je pro dítě mnohem zajímavější, čímž se pro dítě stává více zábavnou formou hry učení se hře na daný nástroj. Klasické křídlo piana potřebuje přeci jen větší prostor, který si ne každý může dovolit či disponuje touto možností v rámci bydlení. Z tohoto důvodu se rovněž stává lepší volbou při nákupu elektrické piano, které je rovněž již moderněji propracovanější verzí a lze si tak nahrát a uložit vlastní skladby apod. Hra v mnoha případech je i snažší. Avšak neměnným konstatováním zůstává, že klasika je nepřekonatelná. Zvuk, byť v prvotřídní kvalitě elektrického piana, se nevyrovná nikdy zvuku klasického klavírního nástroje. Rovněž síla úhozu je značně odlišná a prvenství zde zaujímá rovněž volba pro nákup klasického piana. Je to samozřejmě o individualitě a citu každého jedince.

výběr piana
Koupit starší či nové piano?

Co se týče nového piana, zde není až tolik toho k řešení. Zde je třeba vědět a znát potřeby, představy, požadavky a zejména tu bude zásadní roli hrát finanční situace. Kdežto v rámci nákupu staršího piana, je třeba již být opatrní a věnovat nákupu vyšší pozornost. Při nákupu staršího piana je třeba mít na paměti, že jednak byl nástroj již používaný, rovněž se na něj už nevztahuje záruční či pozáruční lhůta. Zejména je třeba věnovat zvýšenou pozornost stavu piana. Zajisté není záměrem koupit starší piano a záhy finančně investovat do potenciálních oprav. Při nákupu staršího piana je zapotřebí zkontrolovat stav v rámci opotřebení nejen klávesnice, rezonenční desky či zvukového stavu. Avšak i zde platí, že někdy nákup staršího piana může přinést radost a prokázat stejnou službu jako pořízení nového.