Přiznejme si to, většina z nás prostě ráda nakupuje. Bereme to mnohdy jako zábavný program s přáteli nebo rodinou, který zpravidla zabere celý den. Nakupujeme vše od potravin po oblečení a elektroniku, aniž bychom museli příliš cestovat.

Zásluhou velkých nákupních center seženeme prakticky vše a na jednom místě. Aniž bychom si to sami uvědomili, stáváme se terčem obchodníků a marketingových společností, které vesměs řídí náš úsudek. Zde je pár rad, na co si dát u obchodních řetězců pozor, abychom odešli domů opravdu s tím, co potřebujeme.

Jakmile překročíme práh obchodního domu, začíná honba za pokladem, a to doslova. Nejraději bychom sehnali vše co nejlevněji, nejlepší kvality, zdravé a to vše přesně dle našich představ. Marketingové společnosti pracují přesně na tom, aby to vše splňoval výrobek, z jehož prodeje mají největší zisk.

1)      Pokud se vydáte do obchodu, kde je k dispozicí obsluha, která Vám nabídne svoji pomoc, poproste ji o více variant odpovídajících Vašemu požadavku. Většinou jsou tito pracovníci placeni za prodej konkrétní značky nebo výrobku. Proto jej upřednostní.

Pokud máte chvíli čas, podívejte se na informace na obalu těchto doporučených výrobků, zda se od sebe neliší v základních údajích. Předem si ujasněte, co vlastně od výrobku očekáváte. Ušetříte si váhání a prostor pro přesvědčování obchodníkem. Pokud je tu možnost, neváhejte si konkrétní výrobek vyzkoušet. První dojem udělá své.

2)      Určitě jste se již setkali se situací, kdy jste museli koupit zdvořilostní dárek. U takovýchto příležitostných dárků je důležité, stanovit si cenu, přes kterou byste neradi šli. A rozhodně bych nezačínala v obchodě větou ,,potřebuji něco koupit, ale nevím, co to bude…‘‘. Mate to i prodavače i Vás samotné. A navíc hrozí, že odejdete s něčím, co byste sami běžně nekoupili.

3)      Dávejte si pozor na označení výrobků. Výrobky typu BIO, Sugar free a nebo jiné výrazné označení ne vždy znamená lepší kvalitu. Například u výrobků, které by neměli obsahovat cukr, je tato položka nahrazená horšími a pro zdraví mnohdy nebezpečnějšími sladidly. Pokud chcete dbát o svoje zdraví, dejte si na čas a vybere si to nejlepší.

4)      Výrobky v regále nejsou vystavené náhodně. Mají svůj pevný řád. A prakticky vždy záleží na tom, který výrobce si víc připlatil za vystavení. Výrobky ve výši oči jsou zpravidla nejžádanější. Nebojte se proto podívat po celém regále. Budete mile překvapeni, co vše ještě najdete.

Nebojte se používat svoji hlavu při výběrech a volbách. Je to přesně ten druh svobody, co z nás děla samostatné lidi. Marketing je od toho, aby nás směroval přesně tam, kam potřebuje konkrétní obchodník. Buďte pozornější k tomu, co si vlastně kupujete.