Na to je velice jednoduchá odpověď. Různě.Jsou země, kde se udržují určité tradice, a ačkoliv jde někdy i o život, nikdo ani nepomyslí na to, že by se mělo něco změnit. V této souvislosti mě napadá běh s býky v ulicích Pamplony. V den, kdy si my připomínáme upálení Jana Husa, rozeběhnou se Pamploňané spolu s býky a oba tábory jistě doufají, že
                                                          tentokrát opět přežijí.

Ne všem se toto přání splní. Kolik padne býků, to mi můj zdroj neuvedl, ale na druhé straně je vždy nějaká ta oběť. Letos tuto legraci odneslo sedm lidí. Tradice, která se udržuje už neuvěřitelných pět století, trvá do čtrnáctého července.
Takže jestli plánujete dovolenou, rozhodně ne uvedený týden. Ale jestli Vás přeci jen Španělsko láká a chcete zažít nějaký ten adrenalin, posuňte se o sedm set kilometrů dále, do města Buñol, kde se koncem července koná
                                                                               velká rajčatová bitva.

Za to, že budete zapatlaní od rajčat naprosto všude ale zaplatíte deset euro vstup. Pozor však na pravidla. Před hodem je potřeba rajče rozmáčknout a dokud takto upravená bomba nedopadne, nesmí se házet další.


Přítel, kam se podíváš

Přemýšlím, jestli není škoda, že u nás nemáme nějakou podobnou zábavu. Třeba bychom my, dospělí nevysedávali u různých reality show a netěšili se z toho, jak krásně jsou lidé na obrazovce zesměšňováni nějakým tím šéfem, který má zřejmě za úkol každého na maximum zdeptat.
Tak trochu se začínám obávat okamžiku, kdy se onen šéf na konci pořadu své oběti zeptá – Doufám, že víte, co je Vaše povinnost.
To mládež je na tom rozhodně lépe. Nedávno jsem se dozvěděla, že moje patnáctiletá neteř má na Facebooku dva tisíce přátel, které v životě neviděla. No to já nenasbírala za desítky let. A se všemi veřejně probírá svůj osobní život. Takže vlastně také reality show.

Uvažuji, která z uvedených zábav by byla pro mě. Už to mám.
           Zavolám Janě,
                 uděláme si rajčatový salát
                          a pokecáme jen ve dvou o tom,
                                    jak se dnes lidé ve světěbaví.