Názory na mléko se různí. Někdo si na sklenici vychlazeného mléka pochutná, jiný ohrne nos
. Mléko, ale potřebujeme do značného množství pokrmů.

Je pro naše tělo mléko vůbec důležité?
Mléko a mléčné výrobky jsou určitě pro naše tělo důležité. Obsahuje složky, které jsou pro naše tělo přínosem – bílkoviny, tuky, sacharidy, vápník, draslík a fosfor. Proto by měly mléko v různých formách přijímat děti. Důležité je vědět, že mléko nenahrazuje pitný režim, protože patří mezi potraviny. Mléko je určitě důležité pro správnou tvorbu kostí a zubů. Neznamená to, že mléko by bylo vhodné jen pro děti. Senioři by také měli pravidelně jíst mléčné výrobky a dodávat tělu potřebné živiny. Zvlášť pro ženy jsou vhodné, jako prevence proti osteoporóze. Při osteoporóze dochází v důsledku nedostatku vápníku k řídnutí kostí a častějším zlomeninám.
kráva u plotu.jpg
Pokud nejste zrovna zastánci mléka, zkuste vápník tělu dodat ve formě jiných mléčných výrobků. Na trhu jich je dostatek, určitě si vyberete, co vám bude chutnat.
džbán na mléko.jpg
Horší to budou mít ti, kteří mají laktózovou intoleranci.
Laktózovou intoleranci způsobují právě sacharidy – mléčné cukry, které mléko obsahuje. Někteří jedinci bohužel nedokáží sacharidy, jinak také laktózu, strávit. V takovém případě můžete pocítit nepříjemné zažívací problémy. Pokud jste, ale příznivci mléka a intolerancí trpíte, nemusíte si zoufat. Nevyhýbejte se sýrům a zakysaným výrobkům.
mléko ke svačině.jpg
V obchodech naleznete dostatečné množství výrobků se sníženým obsahem laktózy nebo výrobky, které jsou vyrobeny z jiných náhražek – sója, rýžové mléko, mandlové a kokosové mléko. Tyto náhražky mléka jsou rostlinného původu. Barvou nám tyto nápoje sice mléko připomínají, ale chuťově jsou o něco odlišné.
Bez laktózy můžete koupit i sýry, jogurty, tvaroh nebo smetanu.