Když se řekne Liberec, s největší pravděpodobností se vám vybaví dva nejznámější turistické cíle. Rozhlasový vysílač Ještěd a centrum Babylon Liberec. Najdete tu ale i další zajímavá místa. Jaká?

Liberec


1.      Botanická zahrada v Liberci je nejstarší zahradou svého druhu v České republice, existující už více jak 120 let a rozkládající se na 3 500 metrech čtverečních. Ročně ji navštíví zhruba 50 000 lidí. Skládá se z devíti skleníkových pavilonů, ale i venkovní expozice.


2.      Zoologická zahrada je rájem pro milovníky zvířat, stejně asi jako každá ZOO. Byla založena už v roce 1919 a postupem času se z ní stala jedna z nejnavštěvovanějších a nejoblíbenějších zoologických zahrad. Spatřit zde můžete obyčejnou Myš domácí, ale také třeba i Levharta sněžného, obrovského krokodýla nebo tak zábavné tučňáky či surikaty.


3.      IQLANDIAje místo, které ohromí nejen děti, ale i jejich rodiče. Toto science centrum bylo otevřeno v roce 2014 a od té doby se snaží děti i dospělé zábavnou formou vzdělávat a rozšiřovat jejich znalosti v různých oborech. Expozice, které zde naleznete jsou například: Kosmo, Laboratoře, Vodní svět, Člověk a spousta dalších.


4.      Severočeské muzeum, které bylo založeno v roce 1873 je naší republice nejstarším tohoto druhu. V současné době zde naleznete několik expozic. Expozice mechanických hudebních automatů je jednou z nich a vidět zde můžete různé druhy orchestrionů, flašinetů. Zajímavostí této expozice je, že většina exponátů je stále plně funkčních.


5.      Technické muzeum. Jak je vidět, Liberec je ráj muzeí. Technické je dalším z nich. Zastavit se v něm můžete, když pojedete například do výše zmíněné Botanické zahrady. Nachází se totiž nedaleko. Uvidíte tu historické automobily, motocykly, jízdní kola, kolejová vozidla nebo i exponáty z oboru foto a video. Největším exponátem muzea je posunová lokomotiva LKM N – 4, které se vyráběly v letech 1953 – 1958.

ještěd


6.      Liberecká radnice stojí jistě také za zmínku. Jedná se o jednu z nejkrásnějších budov tohoto druhu v čechách. Lze vystoupat i na věž a pokochat se neskutečným výhledem do krajiny.