Sauna je považována jako perfektní místo pro odpočinek. Proto jsou tyto služby hojně nabízené a také hojně využívané. Návštěva sauny vám však nemusí přinést pouze relaxaci. Pobyt v sauně pomáhá léčit některé nemoci. Rozhodli jste se letošní zimu věnovat právě saunám? Máte opravdu z čeho vybírat. Popišme si tedy, jaké typy saun existují…
1.      Finská saunaje klasika, kterou zná snad každý z nás. Určitě ji znají i lidé, kteří saunu nikdy v životě nenavštívili. Pro finskou saunu je typické dřevo – dřevěné obložení a dřevěné lavice. Teplota se pohybuje mezi 85 – 95 °C, proto je pro mnoho lidí nevhodná. Ne všichni snesou takové horko.
světlo v sauně
2.      Sauna s parním rázemje v podstatě varianta finské sauny, ve které se nacházejí horké kameny. Tyto kameny jsou v pravidelných intervalech polévány vodou, díky čemuž vzniká právě pára. Teplota v této sauně je 80 – 90 °C, ovšem je zde větší vlhkost oproti klasice.
3.      Infrasaunaje velice moderní novodobý typ sauny, ve které na lidi působí infračervené záření, které prostupuje do těla až několik centimetru pod kůží. Můžeme tím pádem říct, že prohřívá tělo zevnitř. Teplota se pohybuje mezi 45 – 60 °C, proto je oblíbená právě mezi lidmi, kteří nesnesou příliš velké teplo. Tento typ sauny je rovněž oblíbený také v domácnosti. Jedná se totiž o poměrně levnou záležitost ve srovnání s ostatními typy.
džber a naběračka v sauně
4.      V parní sauně se teplota pohybuje mezi 40 – 45 °C. V tomto typu sauny je ale největší vlhkost, která může dosahovat až 100 %. Jedná se o místnost, která je opravdu zahalená mlhou. K obkládání se většinou využívají dlaždičky a kachličky. Dřevo je zde tedy tabu. Sauny je vhodná pro lidi s dýchacími problémy. Dýchání páry je v podstatě určitá inhalace.
5.      Herbal saunaje v podstatě sauna propojená s aromaterapií. Opět se jedná o typ sauny s nižší teplotou, která se pohybuje mezi 40 – 50 °C. Pro herbal saunu jsou typické keramické obklady a lavice, které jsou nahřívané.
Jednotlivé typy saun jsme poznali, nyní si stačí jen vybrat. Tak která to bude?