Obecně málo který člověk se rád stěhuje. Je to poměrně stresující záležitost. A proto když už začneme o stěhování uvažovat, měli bychom si pořádně promyslet detaily. A to nejen, co se bude týkat budoucího nového místa bydliště, ale i samotného průběhu stěhování. Proces stěhování bychom mohli rozdělit do 3 fází.
kluk v krabici
A)     ZABALIT
V první řadě budeme muset všechno, co budeme chtít přestěhovat, pečlivě připravit na cestu. Bude nutné zvolit si vhodný obalový materiál, a to dle křehkosti převáženého materiálu. Na výběr máme například bublinkovou fólii, novinový nebo balicí papír, různé pěnové komplementy, někdy dobře poslouží i deky. Hlavně si zajistěte dostatek těchto materiálů. Kdyby v průběhu stěhování došly, rozhodně by to mohlo znamenat komplikace. Také si zajistěte dostatek krabic a přepravek. Oblečení a prádlo je možné stěhovat v pytlích. A takovou dobrou radou by mohlo být popisování zabalených krabic. Až budete mít nový byt, či dům plný nepopsaných stejně vypadajících krabic, budete z toho mít zbytečně velkou hlavu. Popsané krabice je možné také označit i příslušnou místností, kam se budou po nastěhování umisťovat. Pokud vše nebudete stěhovat sami, usnadní Vám práci, když Vás nebude nikdo zasypávat dotazy stylu: „Kam patří tahle krabice?“.

B)      PŘEVÉZT
Když už máme vše hezky zabalené a v rámci možného i rozmontovaný nábytek, je na řadě převoz. Pokud si převoz zajišťujete sami, máte sice větší jistotu, že s věcmi pojedete opatrně, ale zase na druhou stranu, ne každý má možnost využít velkého auta. Dobré je to celé zkombinovat. Křehčí věci, nebo nějaké cennosti můžete do nového převézt sami. Co se týká větších a objemnějších kusů, je lepší je nechat na profíky. Nebo alespoň pořádat o pomoc někoho známého. Abyste se vyhnuli různým úskalím, připravte si parkování jak před místem naložení, tak i před cílovou destinací. A pokud víte o nějaké dopravní komplikaci na stěhovací trase, dejte o ní vědět všem zúčastněným.
stěhování na kole
C)      VYBALENÍ
Pokud jste měli po ruce šikovného pomocníka, ať už placeného, nebo z rodiny, máte velkou část stěhování za sebou. Nejen, že máte krabice správně na svých místech, ale i kusy nábytku tam, kde už budou stát natrvalo. Proto je dobré si předem promyslet zařízení bytu. Nejen, že si ušetříte na rozmontovávání a skládání některých položek, protože se Vám do nového nehodí, ale budete moci rovnou dát nábytek na svoje místo. V opačném případě byste museli pořád okolo sebe něco přesouvat, aby vše nakonec zapadlo na správné místo.

Stěhování vypadá občas děsivě. A to hlavně i kvůli pocitům nejistoty. Opouštíte něco, co znáte, a jdete do nového, neprozkoumaného. Pokud nepodceníte přípravy, může z toho být zábava. A hlavně plánování je sice delší, zato příjemnější část. Dejte si na ní záležet. A zvolte si dobrého a spolehlivého pomocníka. Nezapomeňte si na vše udělat dostatek času. Abyste potom nemuseli litovat. Zbrklost málo komu pomohla.