Pokud letíte s aeroliniemi některé země Evropské unie, Norska, Švýcarska a Islandu, případně letíte jakoukoliv leteckou společností v rámci prostoru těchto zemí nebo z některé z nich ven, neměli byste zapomínat na to, co se stále více dostává i do povědomí našich občanů. A sice na to, že existuje regulace EC 261/2004, dávající pasažérům výše zmíněných letů právo na odškodnění v případě, že jsou tyto vinou aerolinií významně zpožděny či zrušeny.

oznámení

Při splnění podmínek, tedy jasně stanovené doby zpoždění na letu přesně vymezené délky, má cestující nárok na předepsané odškodné, dosahující od 250 do 600 eur, plus podle okolností i na občerstvení, ubytování s odvozem z a na letiště a umožnění telefonické či elektronické komunikace. Ovšem jak již zaznělo, musí jít o zpožděný let přesně definovaných aerolinií a tras, těmito aeroliniemi zaviněný.

Protože když se letecká společnost mohla postarat, ale nepostarala se, má aspoň platit. Když za to může, ať si to odskáče.

Přičemž však naopak platí, že se cestující takové náhrady nedočká, pokud byly problémy zapříčiněny někým či něčím jiným, co aerolinky ovlivnit nemohly. Tedy počasím, přírodní kalamitou, omezením letového provozu, stávkou zaměstnanců třetí strany nebo bezpečnostní situací.

Na což se takové společnosti zpravidla zkoušejí vymlouvat ve chvílích, kdy mají platit, ale logicky se jim do toho nechce. A zkuste jim dokázat, že vás vodí za nos a že musí zaplatit! Nejednou skoro nadlidský úkol.

létání

A proto už existují i právní služby, které se na vymáhání právě takového odškodnění specializují. Dokážou zjistit pravdu, posoudit situaci a pak efektivně vymáhat, klidně i soudní cestou. A co je u těchto nejsympatičtější, nechávají si za své služby zaplatit teprve ve chvíli, kdy člověku odškodnění skutečně zařídí.

A pasažéři zpožděných letů by se na ně každopádně měli obracet. Jednak proto, že není důvod, aby se připravovali o peníze, jež jim náleží, jednak proto, aby aerolinie nad těmi ztrátami hořce zaplakaly. Protože jen když budou finančně hodně krvácet, budou si dávat záležet, aby odváděly takovou práci, jakou odvádět mají.