Zeolit je poměrně nenápadný nerost, který byste v přírodě snadno přehlédli a zaměnili s jiným přírodním výtvorem, např. s jemným pískovcem. Jeho vnitřní struktura je však velice specifická a stěží byste našli minerál s podobnými vlastnostmi.

Schopností zeolitu se využívá v mnoha oblastech lidské činnosti, z nichž nejvíce vyniká filtrace a pohlcování nežádoucích látek a zápachu.
voda v bazénu

Kde se s ním nejčastěji setkáte

Bazény a vířivky – vynikající prostředek pro očistu vody v bazénech, která se provádí dvěma způsoby. První z nich je pohlcování hrubších mechanických částic, ty se zachytí uvnitř pórovité hmoty, kterou tvoří mikrokrystalická mřížka s mnoha prázdnými dutinkami. Plocha dutinek je tak velká, že pouhá čajová lžička zeolitových zrnek o velikosti půl centimetru by pokryla celé fotbalové hřiště. Druhá forma čištění spočívá v tzv. iontové výměně, kdy se z minerálu uvolňují záporné ionty vápníku, magnézia a sodíku a naopak se absorbují ionty dusíkatých látek, především nežádoucí dusičnany a amoniak. Tímto způsobem se také voda v nádrži změkčuje a významně snižuje pH, což dále napomáhá ke snížení množství bazénové chemie (např. chlorových tablet).
skokánky u bazénu

Rybníky, jezírka, fontány – další využití najde tento zázračný kámen ve všech vodních rezervoárech, kde jsou nasazeny ryby, plankton a vodní rostliny. Vodní toky mají tzv. samočisticí schopnost, problematické je to však u všech umělých nádržích, jako jsou jezírka a parkové fontány. Tímto způsobem se také voda okysličuje a zbavuje těžkých kovů, dokonce i ropných derivátů. Pochopitelně mizí i nepříjemný zápach a redukuje se i množství vodní řasy.
čistá voda v bazénu

Skladování ovoce a zeleniny – z mnoha dalších oblastí bychom měli vyzdvihnout zejména zemědělství. Přidává se do úrodné půdy jako regulátor přirozené vlhkosti a této vlastnosti se využívá i při skladování zemědělských plodin, významně redukuje výskyt plísní a hub a patogenních bakterií a virů. Je prokázáno, že výnosy se zvyšují zhruba o 25 procent a ztráty skladovaných plodů se minimalizují na řádově desetiny procent.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup