Salvátor Dalí byl významný španělský umělec. Obvykle si ho spojujeme s uměleckým směrem surrealismem, ale pravdou je, že surrealismus byl pouze jednou jeho tvůrčí epochou z mnoha. Letos si připomínáme již třicáté výročí od jeho úmrtí. Ve spojitosti s tímto výročím natočili španělští filmaři ve spolupráci s odborníky na umění a život umělce dokument Salvátor Dalí – hledání nesmrtelnosti. Tento film můžeme v současné době vidět také v českých kinech.
malování štětcem
V multiplexech film ovšem nenajdete, k vidění je především v artových menších kinech.

Film sleduje životní a uměleckou pouť umělce od jeho dětství až do jeho smrti v roce 1989. Hodně se zaměřuje na jeho rodinu a problémy s otcem, na místa, která byla pro tvorbu umělce stěžejní. Ve své rodné domovině například Dalí vybudoval neobvyklý dům s ateliérem, který sestával z několika původních rybářských chatrčí, které díky působivé rekonstrukci nakonec tvoří neobyčejný architektonický komplex.
cadaques španělsko

Především ovšem dokument sleduje vztah Salvátora s jeho manželkou Galou, která byla o deset let starší. Gala byla umělcovou celoživotní inspirací, dokonce jí koupil a zrekonstruoval hrad Púbol. Navštěvovat ho ovšem směl pouze na písemné pozvání své ženy. Gala byla velmi zvláštní žena. Kromě toho, že byla umělcovou múzou a modelkou, byla zároveň jeho manažerkou, protože excentrický umělec byl v tomto ohledu zcela nepoužitelný.

Když Gala zemřela, svět umělce se zhroutil. Připadal si naprosto bezradný a nebýt jeho přítele, který ho na přání umírající Galy až do smrti doprovázel, nebyl by schopen vůbec fungovat.

Salvátor Dalí nebyl jen malíř, byl také spisovatel a jeho jméno je spojeno také s filmovým průmyslem. Salvátor Dalí se také velmi zajímal o moderní vědu a velmi specifickým způsobem byl také věřící.
ručičkové hodiny

Pokud i Vy patříte mezi milovníky tohoto velmi osobitého umělce, určitě si dokument nenechte ujít, stojí za to. Začátek sice působí trochu rozpačitě, ale dokument pak dostává působivý spád.