Hledáte v magazínech zajímavý tip na dovolenou a máte několik požadavků:

1.možnost koupání v moři,
2.příjemné teplo,
3.možnost se domluvit v anglickém jazyce,
4.zajímavé architektonické památky,
5.pestrý noční život.
 
Pak vám můžeme nabídnout zážitek v podobě dovolené na souostroví Malta, oficiálně Maltská republika. Doporučujeme se sem vydat v období května, června nebo pak na podzim koncem září. Turistická sezóna je stále v plném proudu, ale denní teploty vám umožní více než jen pouhé koupání v moři.
 
Na Maltě naleznete pláže snad všude, kam se vydáte. Převažuji pláže kamenité, neboť souostroví je jedna velká skála. Ale na západním a jižním pobřeží naleznete i prohřáté písečné pláže, z nichž jmenujme například GoldenBaya dále pak pláž na druhém největším ostrově Gozo, jež nese název Ramla Bay.
 
Určitě nezapomeňte navštívit oba sousední ostrovy. První je již zmiňované Gozo. Z hlavního ostrova jezdí zhruba každých 45 minut ferry do přístavu Mgarr. Za necelých 5 euro máte i zpáteční lístek. Plavba trvá přibližně 30 minut. A co nezapomenout navštívit na ostrově Gozo? Jednoznačně každý návštěvník Malty musí stanout před kamennou bránou nad mořem zvoucí se Azure Window. Nevynechejte ale ani vesničku Xlendi či již zmiňovanou Ramla Bay, která se jako jediná na Maltě může pyšnit oranžovým zbarvením písku.
 
Třetí rozlohou nejmenší ostrov se nazývá Comino a nachází se přesně mezi dvěma většími. Z obou ostrovů jsem jezdí během dne po hodině malé výletníloďky, kde vás zpáteční lístek vyjde na 10 euro. Většina turistů zůstává v zátoce Blue Lagoon, kde opravdu reklamy nelžou a voda je blankytně modrá.

Vydejte se ale k nedaléké SantaMaria Tower patřící do unikátního bývalého opevnění souostroví. Prozradíme vám, že se zde dokonce natáčel Monte Christo. A pozor, na ostrově Gozo jsou natáčeny některé záběry z aktuálně běžícího seriálu Boj o trůny.
 
Malta má ale i co nabídnout ve vnitrozemí. Máte-li rádi procházení se úzkými uličkami plnými historických budov a památek, pak navštivte hlavní město Valletta a bývalé hlavní město Mdina.