Všichni jistě oceníme pohodlí a klid domova. Spěch a zaneprázdněnost v práci, nedostatek osobního čau, kdy si zbývající čas snažíme dělit mezi rodinu, přátele a sebe. Je to opravdu náročná disciplína. Kdo z nás by proto neocenil, když si může nakoupit z tepla a pohodlí domova. Množství obchodníků už s touto možností úřadují zcela běžně. Avšak často nám nedojdou rizika, kterým se dobrovolně vystavujeme.

Už od školy nás učí, jak si zachovat svoje soukromí. Proto bych zde ráda udělala menší rekapitulaci základních bezpečnostních pravidel.
Ze všeho nejzákladnějším bodem je volba hesla. Pokud tuto možnost máte, rozhodně zvolte heslo delší než 8 znaků. Nevolte jména blízkých osob nebo data narození. Je to snadno dostupná informace.

Volte různá hesla pro různé servery. Zapamatovat si něco, je lepší, než už pak nemít, co si pamatovat. Chraňte si svoje osobní údaje. Obchodník by po Vás nikdy neměl chtít údaje jako číslo karty, nebo PIN. Pokud by Vám takový email dorazil, ignorujte ho. Případně se poraďte se svojí bankou.

Ověřte si obchod.

Dbejte na to, abyste nakupovali u seriózních prodejců. Pomoct Vám můžou předchozí recenze od uživatelů, nebo kontrola, zda adresa obchodů vůbec existuje. Náchylné jsou na to portály s erotickým obsahem, menší prodejci hudebních nahrávek, nebo PC her. Nikomu se nechce číst zdlouhavé obchodní podmínky, ale co se prostudovat vyplatí, jsou podmínky nákupu.

Kolik zaplatíte za poštovné a balné. Kdy zboží obdržíte. Jaké jsou podmínky vrácení zboží. Hlavně si dejte pozor u zahraničních prodejců, mnohdy tam neuvádějí clo, nebo daň. Není na škodu si prostudovat i samotné zboží, když už jste si ho rozhodli koupit. Věnujte pozornost rozměrům položek. Fotky zkreslují. Pokud by Vám nebylo něco jasné, neváhejte se prodejce zeptat.

Z osobní zkušenosti vím, že pokud obchod uvádí telefon, tak volejte. Je to rychlý a jednoduchý způsob, jak si ověřit zboží i prodejce. Když už je zboží vybrané, přijde na řadu platba. Nejbezpečnějším způsobem je platba dobírkou. Rozhodně bych si vybrala obchodníka, který tuto možnost nabízí.
Předem o sobě říká, že chce hrát fér. Také se dá platit bankovním převodem.

Trochu to potrvá, ale je stále bezpečnější, než poslední možnost. Tou je platba on-line. Platba proběhne okamžitě. Prakticky stačí zadat číslo karty. Avšak tuto možnost bych volila u opravdu prověřených prodejců. A malá rada na závěr. Nezapomínejte na to, že zboží můžete do 14 dní vrátit bez udání důvodů. Nejedná se o benefit prodejců, nýbrž o zákonem danou povinnost.