Když jsme si pořídili domů činčilu, tak jí děti říkaly, že je to vlastně přerostlý křeček, jen prý s delším ocasem a velkýma ušima, to aby prý lépe slyšela, až jí poneseme jídlo nebo nějakou dobrotu. Zpočátku byla velmi nedůvěřivá k novému prostředí, ale později z ní byl samozřejmě rodinný mazlíček. Její sametový kožíšek, který nosí je krásně hebounký a příjemný na dotyk. Jinak se jedná o velmi čilá zvířátka, která si ale ráda hrají. Pobíhají, prolézají, skáčou, schovávají se a také strašně rády všechno okusují. Proto není vhodné jim do klece pořizovat nic plastového, jinak to tam stoprocentně nenajdete. To by nebylo tak to nejhorší, ale mohla by si tím způsobit i vážné zdravotní problémy, proto je lepší tomu předejít.
činčila šedá

Potřebuje mít prostorný pokojík

Tak vlastně řeč bude o jejím domově, kde bude přebývat. V žádném případě není vhodně akvárium. Klec pro činčilu musíte rozhodně pořídit dostatečně velkou, prostornou a vzdušnou. Nikdy nesmí být postavená v průvanu nebo na přímém slunci, to by konec konců nedělalo dobře ani vám. Nejlepší je pro tyto tvorečky pořídit všechno s rozvahou a nejlépe ze dřeva.
šedá činčila

Při hraní nepohrdnou ani roličkou toaletního papíru a rozmístěním větviček a různých poliček jim uděláte velkou radost. Můžete jim dát dovnitř starý květináč, kokosový ořech nebo tlustou větev. Výhodou činčil je, že vylučují poměrně málo moči, tak nezapáchají, ale nic méně alespoň 1x týdně jim pomozte bydlení vyčistit. Nejlepší podestýlkou jsou hobliny, kukuřičná drť nebo dřevěné granuláty.
činčila při krmení

Krmení a koupání

Má ráda všechno co jedí běžně hlodavci. Ve Zverimexu se dají zakoupit různé mixované směsi zrníček. Nesmíte zapomínat na vodu a nejlépe je jí zakoupit keramickou nebo kovovou napáječku, na plastovou skutečně zapomeňte. Také miluje koupání, ale ne takové, co napustíte vanu a ona si zaplave. Pořiďte jí vyšší a širší nádobu, do které vložíte říční písek, ten musí být suchý a dejte jí to do klece. To se nasmějete, bude mít takovou radost, že bude dělat kotrmelce, válet sudy a zkrátka dovádět, tím si čistí svůj kožíšek. S činčilou se rozhodně nudit nebudete.