Těžba je proces, kdy je využit výkon procesoru a grafické karty počítače k vypočítání těžkého matematického problému. Znalci používají spíše slovo „hash“, namísto matematického problému. Důležité je říct, že každou úlohou se matematický problém ztíží. Poté potřebuje počítač k jeho vyřešení větší a větší výpočetní výkon. To je také důvod, proč BitCoin přestal být tak výhodný k těžbě.
bitcoin na monitoru

Proč LiteCoin?

LiteCoin na rozdíl od BitCoinu používá takzvaný „Scrypt“ algoritmus. Jednoduše se jedná o mnohem jednodušší, než používá BitCoin. Tím se počet Litecoinů za minutu dosti zvýší.

Kdo vše může těžit?

Těžit může každý z Vás. Je pak ale otázkou, zda se Vám těžba vyplatí. To už totiž o každém neplatí. Je důležité dát do poměru hash (to je právě ten matematický problém) za sekundu, spotřebu energie a výdělek z dané kryptoměny. K tomu již existují na internetu různé kalkulačky, kde zadáte svoje parametry počítače a průměrnou spotřebu energie a kalkulačka Vám dokáže vyhodnotit, zda budete na konci vydělávat, nebo prodělávat. Dokonce dokáží říct přibližně o kolik.
jeden litecoin

Jak začít s těžbou

Začít s těžbou je jednoduché, protože při . Stačí si stáhnout program, takzvaný „miner“, kterých je po internetu spousty. Ten dokáže využít výpočetní výkon Vašeho počítače a do virtuální peněženky té služby Vám přidává určitý počet kryptoměny, kterou Vám pak většinou daná služba i povolí přeměnit na reálné peníze.
Důležité je ale zmínit, že to není vůbec tak jednoduché, jak se zdá. Ano, stáhnout program a začít s těžením jednoduché je, ale problém už nastává, kdy si chcete vydělat opravdu hodně peněz. V takovém případě Vám výkon jednoho počítače stačit nebude. Ti, kteří se těžbou živí, mají obrovské serverovny, které nedělají nic jiného, než těží. Ti jsou už schopni si vydělat během měsíce dost slušné peníze i přes to, že musí platit právě spotřebu elektřiny.