Máte doma plno starých časopisů, knih, fotek, výstřižků, letáků, pro které už nemáte žádné využití? Nezoufejte. Stačí Vám lepidlo, nějaká čtvrtka, nůžky, řezák, fantazie a chuť tvořit a můžete je opět zužitkovat. Vyrobte si obraz přesně podle Vašich představ – koláž!

antické fotky

A jak takovou koláž udělat? Není nic jednoduššího. Postupů je spoustu, ideální ale je, pokud si někam připravíte lepidlo, nůžky, řezák a obrazové materiály a začnete se probírat všemi těmi obrázky s tím, že budete hledat něco, co je pro Vás vizuálně nějak zajímavé, neobvyklé a poté něco, co by mohlo doplňovat obrázek, který jste našli předtím.

 

Pro velké obrázky s rovnými okraji je vhodné použít nůžky, pro titěrnější obrázky řezák či nůžky na manikúru. Obrazový materiál si roztřiďte na ten, kterým jste se už probrali a ten, na který se ještě podíváte – usnadňuje to přehled v nich.

městská umění

Až budete mít vybrané obrázky, které potřebujete pro koláž (mohou to být celé fotografie, jednotlivé části obrázků, celé texty, jednotlivé části textů, ale můžete odjinud přidat i nalepovací kamínky, peří a plno jiných věcí), vezměte si čtvrtku. Při výběru čtvrtky zvažte, zda chcete koláž jen malinkou, nebo zda má být velká – s ohledem na to, jakou kompozici obrázků plánujete udělat. Před lepením obrázků můžete čtvrtku namalovat nějakou barvou (či barvami), nebo ji nechat bílou. Pokud budete čtvrtku malovat, nechte ji před lepením uschnout – bude se Vám tak s ní lépe pracovat.

 

Poté je vhodné si na čtvrtku rozmístit vystříhané a vyřezané obrázky. Zatím však nic nelepte! Je opravdu mrzuté, pokud si přilepíte obrázky bez předchozího rozmyslu – pokud se pokusíte obrázky odlepit (protože jste si předem nerozvrhli kompozici, jak Vám radíme!), když ještě lepidlo nezaschlo, poté, co lepidlo zaschne, budete mít na koláži od něj nevzhledné fleky – a pokud obrázek zkusíte odlepit, až lepidlo zaschne, obrázky si při pokusu o odlepení roztrhnete. Vyplatí se tedy si kompozici nejdříve jen tak rozvrhnout. Můžete zkusit několik variant, můžete však lepit už při prvním pokusu, pokud se Vám kompozice povede. Obrázky se mohou překrývat nebo ne, to už záleží čistě jen na Vás.

 

Doufáme, že se Vám Vaše koláže povedou a budete s nimi spokojeni, a hlavně přejeme hodně zábavy při tvoření!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup