Rodiče, především ti mladí, často nezvládají výchovu svého dítěte. Ať už je to z důvodu nedostatku času kvůli práci, nebo je důvodem únava či nechuť, mnoho rodičů raději „odloží“ své dítě k počítači, popřípadě tabletu nebo mobilu, a užívá si klidu a ticha. Rodiče si však neuvědomují, kolik škody tímto chováním u dítěte způsobí.

1.       Poškození zraku
Prvním a největším problémem, který nastane, pokud se dítě příliš často dívá na monitor, je samozřejmě poškozený zrak a nutnost brýlí, což je komplikace nejen pro rodiče a jejich peněženku, ale také pro dítě, které brýle v mnoha situacích jedině omezují.

2.       Nedostatek pozornosti
Přestože se dítě určitě rádo podívá na pohádku nebo si zahraje internetovou hru, pokud přijde za rodičem a rodič ho pošle hrát si na počítači, aby od něj měl klid, dítě se může začít cítit nechtěně a odstrčeně, popřípadě si začne vyžadovat rodičovskou pozornost prostřednictvím drobných nebo větších výtržností. Rodič by se měl svému dítěti věnovat každý den, i když jenom na chvíli, a nespoléhat na to, že jejich ratolest spolehlivě zaměstná obrazovka počítače.

3.       Závislost
Pokud rodič nechává své dítě u počítače nebo jiné elektroniky, dítě si na takový život zvykne, v nejhorším případě se stane závislým, nebude schopno zabavit se žádným jiným způsobem a cokoli kromě elektroniky bude shledávat nudným.

4.       Nebezpečí internetu
Do široké škály nepříjemností patří taky nebezpečí, které děti čeká na internetu. Pokud chce mít rodič od svého dítěte klid a nechá ho na internetu bez dozoru, hrozí, že dítě narazí na něco, co by vidět nemělo, ať už jde o pornografický, rasistický nebo jiný nevhodný materiál.

5.       „Vražda“ představivosti
Každé dítě by se mělo vyvíjet, mělo by mít možnost rozvíjet svou představivost a kreativitu. Počítač a internet jsou sice skvělými pomocníky, nicméně hodně často utlumují dětskou představivost. Dítě na obrazovce dostane všechno, po čem touží, pokud se však všechna jeho činnost soustředí na elektroniku, jeho kreativita upadá. Nedokáže si představit meč ve větvičce nebo panenku v květu vlčího máku – vše totiž dostane ve světelné blikající podobě.