Oniománie neboli shopaholismus je závislost na nakupování. Jedná se o poměrně novou závislost, kdy počet lidí s touto závislostí neustále roste. Osoba s chorobnou touhou po nakupování se často může dostat do finančních problémů a zadlužit se.
Člověk postižený shopaholismem ztrácí schopnost uvážlivé a smysluplné formy pořizování věcí. Obří nákupní centra navíc dobře znají psychologii nakupujících, a proto mají připraveno mnoho triků a postupů, jak upoutat jejich pozornost.
Jelikož takovému chování by se lidé měli vyhnout, zde je pár nejspolehlivějších rad, jak tuto závislost odhalit u Vašich blízkých nebo u Vás samotných co nejrychleji.
– Před výpravou na nákupy probíhá složitá a přehnaně pečlivá příprava, kdy musí být naplánované veškeré podrobnosti ohledně nákupu.
– Po překročení prahu nákupního centra postižená osoba absolutně nedokáže odolat slevám a nejrůznějším výprodejům. Nejen že daný výrobek dotyčný nepotřebuje, ale mnohdy si takto nepotřebných věcí závislý koupí více.
– Po počáteční radosti a euforii z pořízených věcí (která se mnohdy může přibližovat k sexuálnímu vzrušení) nastupuje pocit provinění a zklamání.
– Člověk se neřídí svojí potřebou, plánem nebo finanční situací.
– Nejčastěji jde o nadměrné nákupy potravin, šperků, oblečení, bot. Nevyhne se ale ani elektronice a jiným produktům.
– Shopaholik rád nakupuje obřadně. Pokud se k němu přidá někdo, kdo by ho v tom rušil, bude to považovat za nepříjemné narušení.
Poznali jste v tom někoho? Ne? Uf! Na tuto závislost je nejlepší si dát pozor, a pokud jí dokážete odhalit již v začátcích, ušetříte si spoustu starostí jak sobě, tak i svým blízkým. Nejlepším způsobem, jak si s touto závislosti poradit, je zajít za odborníkem. Bude přesně vědět, jak na to.
Comments by kreans.cz