Co to indukční vařič vůbec je?

Nevím, jestli jste se to ve škole učili a nedávali pozor, jako já a nebo jste se to dokonce ani neučili. Ale vždycky jsem byla zvědavá, jak ta naše indukční plotýnka, kterou jsem si vybrala do domácnosti, vlastně funguje. Co to je zařízení? Je to samozřejmě zařízení, které využívá principu indukčního ohřevu materiálu. Uvnitř je totiž cívka, která je napájena velkým střídavým elektrickým proudem. Ta cívka je z měděného drátu, což je výborný vodič. Touto cestou pak nedochází k žádným velkým ztrátám energie. Na základě tohoto mechanismu pak dochází ke vzniku magnetického pole, které vytváří teplo působením magnetického pole na elektricky vodivé dno nádoby. Tím se v nádobě indikují vířivé proudy a díky odporu se pak mění na teplo.Tím se samozřejmě ohřeje dno nádoby a následně i její obsah.


Rozdíl mezi indukcí a sklokeramickou deskou

Rozdíl mezi indukčním vařičem a sklokeramickou deskou je na první pohled v podstatě nulový. Vypadají takřka stejně, ne-li stejně. Sklokeramická deska však funguje v podstatě stejným principem jako elektrická plotýnka. Tedy se rozehřeje a její teplo, které z ní sálá, pak ohřívá nádoby, které na ni položíme. Následně se nádoby rozehřívají a tím může docházet k ohřevu obsahu hrnců či jiných nádob vhodných na vaření.

Oproti tomu pak ale indukční varná deska se sama o sobě, už jen z principu, který jsem popsala výše, nenahřeje. K jejímu ohřevu dojde okamžitě po spuštění a navíc přesně do teploty, kterou nastavíme. Vaří tedy velmi rychle a lze ji během vaření velmi snadno regulovat. Nádobí na tyto indukční vařiče však musí mít magneticky vodivé dno. Můžete si sami doma otestovat například přiložením magnetu na Váš hrnec. Pokud bude držet, je to v pořádku, pokud spadne, čili nebude přitahován, není to vhodná nádoba pro indukční vařič.


Pro kterou se tedy rozhodnout?

Je jasné, že první v řadě budou rozhodovat finance. To je jisté. Avšak, pokud již máte favority mezi vařiči a rozhodujete se právě mezi indukcí a mezi klasickou sklokeramickou deskou, vězte, že většina odborníků Vám doporučí právě indukční variantu. Jednak je skvělé, jak jednoduše a přesně můžete korigovat teplotu, ale hlavně velmi uspoříte elektrickou energii.
 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup