Levný provoz

Odborné zdroje uvádí, že s tepelným čerpadlem můžete ušetřit až tři čtvrtiny energie, kterou byste obvykle vynaložili pro vytápění objektu. Je známo, že tyto systémy využívají načerpaného tepla z venkovního prostředí velmi efektivně a potřebují ke svému provozu pouze jednu čtvrtinu elektřiny dodané ze sítě. Někteří specialisté tvrdí, že vytápět dům tepelným čerpadlem znamená úsporu až zhruba 60 procent ve srovnání s vytápěním plynovým kotlem.

Teplo bez práce

V současné době turbulentního růstu cen energií se většina z nás zamýšlí nad tím, jak ušetřit, a položka za teplo bývá v tomto směru tou nejvyšší v rodinném rozpočtu. Je to celkem logické, protože běžná domácnost nespotřebuje tolik elektřiny na běžný provoz spotřebičů, ani zemního plynu pro ohřev teplé vody v karmě a pro vaření na plynovém sporáku, jako zdrojů pro vytápění domu po celou dobu zimní sezóny.

tepelná čerpadla

Mnozí lidé již dávno přišli na to, že nejlevnější vytápění je dřevem, a že tomuto řešení mohou konkurovat pouze tepelná čerpadla. Ta však poskytují ve srovnání s krby a krbovými kamny nebo kotli na dřevo významnou výhodu – není třeba vyvíjet prakticky žádné fyzické úsilí. Pouze nastavíte teplotu na termostatu podle potřeby, a to je vše. Žádná údržba, žádné nošení těžkých polen, žádné vysypávání popela a také minimální riziko vzniku požáru.

tepelné čerpadlo před domem

Propočítejte si návratnost

Snad jedinou nevýhodou tohoto řešení je poměrně vysoká vstupní investice. Pořízení tepelného čerpadla v Plzni vás vyjde mnohonásobně dráž, než nákup krbových kamen, a proto je velmi důležité důkladně probrat všechna pro a proti jednotlivých řešení a propočítat návratnost vložené investice. U některých systémů je to přibližně 5 let, u jiných třeba až deset let. Do návratnosti promlouvá celá řada faktorů, například státní dotace, zateplení objektu a jeho velikost, výkon tepelného čerpadla, levnější sazba elektřiny (noční proud s možností až 20 hodin denně), lokalita v rámci republiky (chladný horský terén či naopak teplé nížiny) atd.