Pokud máte doma děti nebo domácí zvířátka, určitě víte velmi dobře, že ochutnají vše, co jim přijde do cesty a to včetně květin. Samozřejmě základním opatřením je, že je umístíme tam, co děti či mazlíčci nevylezou či nedostanou, nicméně, je také dobré vybrat správné květiny, které nebudou Vaše drahé ohrožovat.
Některé jedovaté rostliny sice mohou způsobit vážné zdravotní problémy, jako je zvracení, křeče, průjmy a samozřejmě i následné selhání organismu. Některé květiny mají ale lehké projevy otravy v podobě vyrážky, otoku či ekzému a dokáží znepříjemnit život nejen dětem, ale i dospělým.
 

Nevhodné květiny

Mezi nevhodné květiny patří velká část právě poměrně vyhledávaných květin. Pěstitelé to však často vůbec netuší. Určitě nejznámějším je tchýnin jazyk, difenbachie, ale také oleandr, asparágus dračinec. Většina z nás bude znát také vánoční hvězdu, která mezi tyto nevhodné také patří. Nedoporučuji ani azalky, brambořík a ozdobné papriky.
Pokud milujete řezané květiny, jako já, určitě jste si již domů přinesli například konvalinku a narcis.
Pokud máte podezření, že Vaše dítě tyto rostliny žvýká či prostě ochutnává, okamžitě vypláchněte ústa, popadněte danou rostlinu a vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud to udělá Vás mazlíček, neváhejte navštívit veterináře.


Bezpečné varianty

Pokud tedy nechcete členy domácnosti vystavovat riziku, zkuste si vybrat opravdu bezpečné odrůdy květin. Mezi ně jednoznačně mohou patřit ibišky, fíkusy a také eukalyptus. Tyto květiny můžete umístit například i do dětského pokoje. Vytváří zároveň vhodné klima pro spánek.
Jestli máte doma kočičky, určitě si pořiďte tak zvanou kočičí trávu, jinak tedy šáchor. Ten mohou kočičky okusovat podle libosti a ke všemu pro kočičky je to výborný prostředek na vyléčení zažívání. Zbavují se díky tomu chlupů, které se jim drží v žaludku.


Jak se tedy rozhodnout?

Pojďme si říct, že mít doma květiny je príma. Pokud máte doma květiny, které nejsou úplně bezpečné, určitě je umístěte na police, skříně a další vyvýšená místa. Tak, aby na ně děti nedosáhly. Pokud máte kočičku, určitě se těmto květinám vyhněte a vyberte ty, které kočkám neublíží. Pokud vybíráte ze vhodných květinek, i tak je dobré mít květinky na bezpečném místě, protože, kromě kočičí trávy, je zase škoda, aby Vám byly okusovány či otrhávány.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup