Většina z nás, kdo jako dítě povinně zbavoval záhony plevele a každé brzké ráno a večer chodil a mával s kropicí konví, tuto činnost tehdy z celého srdce nenáviděl. Ale všichni jsme dospěli a zjistili, že i když máme problém se od záhonu zvednout, těší nás, když naší zásluhou vykvetou květiny, když můžeme sklidit vlastní mrkev nebo salát a radujeme se, že naše snaha má výsledky. A pravda je, že tohle hobby neomrzí. Co může být krásnějšího, než usednout s kávou v ruce naproti rozkvetlému záhonu, ze kterého je slyšet spokojený bzukot včel a čmeláků a pozorovat, jak občas přiletí nějaký motýl (i když je to dnes vzácnost) a strčí svůj sosáček do trubičky květu.
pěstování zeleniny
Někdo ale preferuje více druhůzeleniny, místo květin. Touží po vlastní zelenině, která má chuť, správnou barvu a navíc ten člověk ví, čím byla hnojena.
Samozřejmě, že je nejlepší hnůj. Ale dnes není mnoho možností, jak ho, byť na vesnici, sehnat. Ano, je možné rozjet se do některého kutilského obchodu, kde v pytlích se správným nápisem ho prodávají, ale je skutečně v pořádku?
Ale i přes veškerou naši snahu žít v co největším souladu s přírodou a svým tělem, měli bychom se zamyslet nad tím, jestli nám opravdu nejde jen a jen o sebe. Protože pokud chceme, abychom měli zdravou zeleninu, víme, že ani žádný postřik nesmíme aplikovat. A tím hrajeme do noty běláskům, jejichž housenky nám vesele chroupou náš salát, na který jsme se tak těšili, slimákům, kteří se nerozpakují sežrat nám nadzemní části rostlin a my se můžeme uvztekat, ale to je tak to jediné, co s tím svedeme.
rozkvetlé sedmikrásky
Trávník
Chceme mít ukázkový trávník, o který pečujeme s láskou. V posledních letech bývá kolem domů anglický, který postrádá různorodé množství travin a tím pádem je špatný pro malé obyvatele zatravněných ploch. A co víc! Sekání zeleného porostu motorovou sekačkou, nebo jízdou na traktůrku je tím nejhorším, co můžete pro přírodu udělat.
Kdyby lidstvo přestalo být příliš líné a sekalo kosou stejně jako naši dědové, nepotřebovalo by tak často navštěvovat posilovnu, ale navíc by prospělo důležité fauně.
Nic „lepšího“ pak člověka nenapadne, než trávník posypat umělým hnojivem a už se může chlubit sousedovi, jak pěkně hustý a tmavý trávník má.
předzvěst jara
Mějme jako koníček rýpání v zahrádce, ale mysleme také na přírodu kolem sebe. Mít větší mrkev než soused, protože hnojíme kdoví čím, je důvod k vytahování, ale to už si ji můžeme jít koupit do supermarketu. Pěstujme květiny, které voní, ale mysleme na to, že čím víc zajímavých druhů budeme mít, tím bude naše zahrádka bohatší i na živočichy.

Ohodnoťte příspěvek