Za první republiky se jim říkalo služky. Po druhé světové válce vymizely, protože ženy pilně pracovaly a byly pyšné na to, že zvládají celou domácnost, zatímco jejich děti pobývaly v jeslích, školkách a družinách. Většinou pomáhali jen prarodiče. Ti jsou dnes často ještě sami aktivní v zaměstnání i ve svých zájmech, a tak moderní matky opět začaly vyhledávathospodyně, paní na hlídání neboli chůvy – prostě pomocnice do domácnosti. Nechávají si prát, uklízet, vařit, žehlit, doučovat děti nebo třeba venčit psa.

úklid
 
Dnešní ženy zahodily konzervatizmus
Především zaměstnané matky si uvědomily, že si mohou plno věcí ulehčit a nemusejí jen pospíchat z jedné směny na další směnu v domácnosti. Chtějí skloubit práci i rodinu tak, aby měly stále uklizeno, ale nemusely se stresovat. Klasickou situací je, když matka se chce vrátit dříve do zaměstnání, ale dítě je ještě malé na školku nebo když oba rodiče jsou hodně pracovně vytížení. Hůře už můžeme pochopit, když si matka zavolá chůvu, aby šla na schůzku s kamarádkou nebo za jinou zábavou. Důležité je, aby se pomoc v domácnostifinančně vyplatila, i když některé ženy zaplatí hospodyni a chůvě většinu ze svého platu jen proto, aby nepřišly o práci. Ví totiž, že je to jen dočasné.

hospodyně
 
Kvalitní hospodyně jsou odbornice
Chůvy musí mít odbornost i cit, hospodyně si musí umět poradit se vším. Ideální je ta, která je hodná, spolehlivá, s praxí a dobrými referencemi. Nesmí chybět opravdový zájem a chuť. Každou je třeba si před přijetím pořádně prověřit a dát si pozor, aby nepracovala načerno. Kurzy pro chůvy a pomocnice v domácnosti nejsou levné, přesto je o ně velký zájem, protože jsou příležitostí k získání dobrého zaměstnání s flexibilní pracovní dobou. Pomocnice v domácnosti dnes nejsou. žádné služky, nýbrž skutečné odbornice, kterých si rodiny váží.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup